logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Lynne M. Baab
Jak pościć?
Wydawnictwo Esprit
 


Wydawca: Esprit
Tłumaczenie: Kazimierz Bocian
ISBN: 13978-83-60040-27-0
Format: 130x200 mm
Stron: 192
Rodzaj okładki: miękka

 
Kup tą książkę

 

Definicja postu

Zbliżamy się do końca pierwszego rozdziału, chciałabym więc spróbować zdefiniować post. Czym jest post w życiu chrześcijanina? Jest to dobrowolne wyrzeczenie się czegoś na określony czas, mające swój duchowy cel, przez jednostkę, rodzinę, społeczność lub naród.

Wielu czytelników może odkryć, że zgodnie z taką szeroką definicją już praktykują jakąś formę postu. Naszym zadaniem w tej książce jest badać i pogłębiać szczególne, chrześcijańskie rozumienie postu. Rozumienie to będzie miało swoje podstawy w Biblii i czerpać będzie z historii chrześcijaństwa.

Przyjrzymy się wielu szczególnym i praktycznym sposobom poszczenia, które uwzględniają uwarunkowania naszych czasów. Zbadamy różne aspekty powyższej definicji i zagłębimy się w wiele cech szczególnych postu chrześcijańskiego, które uzupełniają idee w niej zawarte. Ponieważ praktyka poszczenia upowszechnia się wśród chrześcijan wielu różnych tradycji, posłuchamy też głosów zwykłych ludzi, którzy poszczą na wiele sposobów. Ich głosy pomogą nam spojrzeć na post jako na wciąż żywotne zjawisko.


Zobacz także
prof. Franciszek Adamski
Doświadczenie ludzkości niepodważalnie dowodzi, że wyrażająca się w sferze biologiczno-fizjologiczno-psychicznej natura istoty ludzkiej jako kobiety i mężczyzny, autentycznie i w pełni samorealizuje się w naturalnym i trwałym związku nazywanym małżeństwem i osadzonej na nim wspólnocie życia i miłości, nazywanej rodziną. 
 
Iwona Świerżewska
– Współczesny człowiek przed Bożym Narodzeniem przypomina wielbłąda objuczonego pakunkami – mówi ks. Wenancjusz Zmuda z parafii Opatrzności Bożej na Kapuściskach. – Biegamy od promocji do wyprzedaży, i tak w kółko. A żeby moc ruszyć w drogę adwentową, trzeba najpierw dobrze się spakować. Mam takie doświadczenia z czasów, kiedy ze studentami chodziłem po górach: najważniejszy był dobrze spakowany plecak, czyli taki, w którym nie ma zbędnych rzeczy. Tylko wtedy można było osiągnąć szczyt.  
 
ks. Rafał Masarczyk SDS
Często mówi się o polskim piekle. Co to takiego? Najlepiej obrazuje to przykład kotła, w którym znajduje się grupa ludzi. Jeżeli ktoś próbuje wydostać z tego kotła drapiąc się po jego ścianach do góry, pozostali od razu ściągają go w dół. Istotą polskiego piekła jest zazdrość...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS