logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Lynne M. Baab
Jak pościć?
Wydawnictwo Esprit
 


Wydawca: Esprit
Tłumaczenie: Kazimierz Bocian
ISBN: 13978-83-60040-27-0
Format: 130x200 mm
Stron: 192
Rodzaj okładki: miękka

 
Kup tą książkę

 

"Mające swój duchowy cel"

Wiele różnych grup ludzi angażuje się w posty, ale post chrześcijański nakładany jest dla celu duchowego. Poszczenie w ostatnich latach było popularyzowane w nurcie powrotu do naturalnych zachowań zdrowotnych. Różne programy "oczyszczania organizmu" zawierają w sobie elementy powstrzymywania się od określonych pokarmów i jedzenia innych rzeczy lub dodatków. Celem jest zdrowie i niektórzy ludzie uzyskują znaczące korzyści z przyjmowania tego rodzaju postów. Z pewnością Bóg troszczy się o to, jak traktujemy własne ciała, bardziej może niż jesteśmy skłonni przyznać, ale w chrześcijańskim poście nie chodzi na pierwszym miejscu o zdrowie fizyczne.

Mahatma Gandhi i wiele innych osób w historii działało na rzecz politycznych przemian przez posty i głodówki. Osoby te mogą nas wiele nauczyć o pokojowym oporze i wysokiej cenie działania zgodnie ze swoimi przekonaniami. Z pewnością Bóg pragnie, by wiara wpływała na nasze działania polityczne, lecz głodówki różnią się od postu chrześcijańskiego tym, że ich celem są raczej zmiany polityczne niż duchowe korzyści.

Niektórzy ludzie usiłują zmniejszyć wagę ciała praktykując posty, a to również nie jest postem w sensie chrześcijańskim. Tak naprawdę, ważną rzeczą jest nie skupiać się na możliwej utracie wagi, ale raczej na celu postu, zbliżeniu się do Chrystusa. Co więcej, chrześcijański post nie jest uduchowionym sposobem usprawiedliwienia nerwic związanych z jedzeniem.

Chrześcijański post ma cel tylko i wyłącznie duchowy. Jego sensem jest zbliżać się do Boga w modlitwie. Motywy mają znaczenie niemal we wszystkim, czym się zajmujemy, a w poście mają wagę kluczową. Kiedy cel postu wydaje się zmierzać ku samej utracie wagi, albo "wmanipulowaniu" Boga w robienie tego, czego chcemy, ze względu na wielki wysiłek nałożonej na siebie dyscypliny, gubimy z oczu sedno chrześcijańskiego poszczenia.

Bardzo często zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie ludzie modlili się w czasie postów. W rozdziale piątym przyjrzymy się postom biblijnym i zobaczymy, że kiedy pościli Mojżesz, Eliasz, Dawid, Estera, Jezus i Apostołowie, w tym samym czasie również się modlili. Bliskość z Bogiem w modlitwie jest podstawą każdego chrześcijańskiego postu.


Zobacz także
Bartłomiej Grysa
Dziś Pan Bóg działa niezwykle, m.in. przez wstawiennictwo pokornego maronickiego mnicha z Libanu – św. Szarbela. Jusuf Makhlouf, o którym tutaj mowa, urodził się w 1828 roku w ubogiej rodzinie libańskich maronitów jako najmłodsze, piąte dziecko Antoniego i Brygidy Makhloufów. Poznawanie oraz umiłowanie przezeń słowa Bożego karmiło w nim miłość do Jezusa i Maryi. Jusuf oddalał się często do groty, w której modlił się w samotności. 
 
o. Stanisław Morgalla SJ
Każda choroba jest doświadczeniem bolesnym, ale możliwym do zaakceptowania, gdy można ją rozpoznać i skutecznie leczyć. Jedynie choroba psychiczna nie znajduje zrozumienia i nadal stanowi przedmiot społecznego tabu. Nie widzieć, nie słyszeć i nie mówić na ten temat – oto obowiązujące savoir vivre otoczenia. Jakby określenie "psychiczna" było przekleństwem, a chorzy psychicznie byli wyklętym ludem ziemi. Ale to się zmieni. Już się zmieniło.
 
 
Dominik Jurczak OP

Patrząc na liturgię w naszych parafiach czy wspólnotach być może odnośnie do liturgii to najtrudniejsza z lekcji soborowych, a której konsekwencje braku zrozumienia boleśnie niesiemy do dzisiaj. Jakże często przytrafia się nam aktywizm liturgiczny. Jakże często – nie ze złych powodów, lecz chcąc wykazać inicjatywę – ryzykujemy zajęcie miejsca, jakie w liturgii przynależy jedynie Chrystusowi. Jakże często w codzienności parafialnej aktywizm prowadzi do wyjałowienia, sprawiając, że przed liturgią ostatecznie uciekamy.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS