logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zygmunt Zahratowicz
Pustelnik z Mar Musa
Wyd Marianow
 


Pustelnik z Mar Musa

autor: Zygmunt Zahratowicz
Wydawnictwo Księży Marianów
Warszawa, Marzec 2004
stron 176
ISBN 83-7119-424-2
format książki 150x210 mm


 

Dwa rodzaje wiary, dwa sposoby życia

- Wiara, jaką najczęściej spotykamy, wspólna wszystkim religiom i w tym sensie najmniej odróżniająca religię chrześcijańską od innych, odwołuje się do przyrzeczenia rekompensaty. Wiara tego typu daje człowiekowi pociechę, że życia nie przegrał. Jeżeli jest coś, czego nie osiągnął - nie powinien się tym martwić, bo nie wszystko jest stracone. Po śmierci czeka go rekompensata - jeśli oczywiście na nią zasłużył, czyli nabył do tej rekompensaty prawo przez swoje przyzwoite życie. Religie mogą się różnić między sobą listą wymogów i przyrzeczeń. Wszystkie odgrywają jednak bardzo pozytywną rolę, pomagając zarówno jednostkom, jak i całym zbiorowościom ludzkim podejmować życiowe trudy, z optymizmem patrzeć w przyszłość. Pozwalają nie ulegać rozpaczy w chwilach klęsk i rozczarowań, bo odwołują się do perspektywy dobra, które jest osiągalne poza przerażającymi granicami śmierci. Im więcej spotkało człowieka nieszczęść, mimo których nie odszedł on od spełniania obowiązków nakładanych na niego przez religię, tym większa będzie jego nagroda w niebie, tym większe osiągnie szczęście.

Inny rodzaj wiary to wiara bez wewnętrznego rozdwojenia. Jest to taka wiara, która inicjuje proces zbawienia już tu, na ziemi, i prowadzi do jego spełnienia. Nie przeprowadza ona sztywnego podziału na to, co teraz, i na to, co ma nastąpić w przyszłości; na życie doczesne i to, które będzie naszym udziałem po śmierci. Ten rodzaj wiary w sposób szczególny dotyczy religii chrześcijańskiej. Traktuje on historię jako całość, w której się przenika to, co Boskie, z tym, co ludzkie, teraźniejsze i przyszłe, względne i absolutne - bo nasze życie nie jest ani na próbę, ani nie stanowi próby. Bóg z człowiekiem w życie się nie bawi. Życie to nie zawody, w których najlepsi będą obsypani nagrodami, ku uciesze niebieskich kibiców.

Świat i człowiek, wszystko, co Bóg stworzył, zawiera w sobie pierwiastek Jego istnienia - pierwiastek Jego stwórczej obecności. Biblia mówi, że "Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo". Mówi również, że wszystko, co stworzył, "było dobre", bo On sam jest dobry. Pierwiastek Bożego istnienia jest dynamiczny. Stanowi on istotę tego, co nazywamy misterium życia. W tym misterium człowiek ma miejsce szczególne. To właśnie sugeruje nasza wiara - życie jest historią, która zmierza do spełnienia. Co więcej, już się spełniła w paschalnym przejściu Jezusa Chrystusa. Czekamy teraz tylko na jej dopełnienie, związane z Jego powtórnym przyjściem na ziemię. Bo cała historia i wszystko, co istnieje, w Nim odnajduje swoją pełnię. W Nim także my mamy tej historii pełne rozumienie i uczestnictwo.


Zobacz także
o. Michał Zioło OCSO

Nie jesteśmy misjonarzami, katechetami, nie prowadzimy tu dzieł charytatywnych. Chciałbym po prostu napisać: jesteśmy. Zachowujemy rytm cysterskiego życia, z godzinami pracy i modlitwy. Ale to za mało. Tak można się przechować przez całe życie, i to gdziekolwiek. Wie o tym św. Bernard, którego jeszcze raz wspomnę: "Życiem duszy jest prawda i świadomością duszy jest miłość. Dlatego nie rozumiem, jak ktoś może być uważany za żyjącego (tym bardziej w takim życiu wspólnym jak nasze), jeśli nie kocha tych, wśród których żyje..."

 
Halina Grajek
Bóg, który jest miłością łączy się z duszą poprzez miłość i prowadzi ją po stopniach miłości do zjednoczenia z Sobą. Dusza idąc na spotkanie z Bogiem, ćwiczy się w cnotach i walcząc ze swoim ego, ogałaca się ze wszystkiego co nie jest Bogiem, aby wypełnić się Bogiem. Bóg uświęca ją, przeobrażając w Siebie...
 
dr Piotr Kwiatek OFMCap
Śmiech i humor to „towar” bezcenny: chociaż nic nie kosztują, warte są o wiele więcej niż drogocenne wycieczki do egzotycznych krajów – wzbogacają nie tylko słuchającego, ale również tego, który nimi się dzieli. Życie nieustannie dostarcza nam różnych powodów do zmartwień i niezadowolenia, ale też nie brak w nim przecież motywów do przeżywania radości i szczęścia. Na co dzień doświadczamy sytuacji, na które możemy reagować dwojako: albo podejść do nich z powagą, a nawet swoistym dramatyzmem, albo z poczuciem humoru i dystansu do siebie samego.  
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS