logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
O. Jacek Salij OP
Dlaczego kocham Kościół?
Więź
 


Dlaczego kocham Kościół?


ISBN 83-88032-46-1
Warszawa 2002, s. 128


 

Wprowadzenie

Kardynał Joseph Ratzinger w wywiadzie-rzece Bóg i świat, przypominając pewną znaczącą anegdotę, wypowiedział słowa, które z powodzeniem mogłyby stanowić motto do tej książki:

Napoleon miał kiedyś powiedzieć, że zmiecie Kościół z powierzchni ziemi. Na co pewien kardynał odrzekł: "Nawet nam się tego nie udało dokonać".
Sądzę, że paradoksy te ukazują coś bardzo istotnego. Rzeczywiście, w Kościele katolickim nigdy nie brakowato wręcz nieprawdopodobnych słabości ludzkich. Fakt, że Kościół mimo to zachowuje integralność, nawet wśród pojękiwań i postękiwań, że ciągle istnieje, że rodzi wielkich męczenników i wielkich ludzi wiary, ludzi, którzy poświęcają swe życie jako misjonarze, jako pielęgniarki, jako wychowawczynie - fakt ten rzeczywiście wskazuje, że ktoś inny podtrzymuje jego istnienie.

Niniejsza książka jest przede wszystkim świadectwem. Świadectwem, dlaczego kocham Kościół. Żyjemy w czasach, kiedy - być może wielu ludziom, również wierzącym, trudno go kochać, ale są to zarazem czasy, kiedy on bardzo potrzebuje naszej miłości. Mając świadomość wszelkich niedoskonałości książki, którą oddaję w ręce Czytelników, będzie moją wielką radością, jeżeli pomoże ona komuś kochać Kościół w trudnych czasach.

Dlaczego kocham Kościół? zawiera propozycję odpowiedzi na kilka pytań, które dzisiaj jak uczy mnie doświadczenie - szczególnie głęboko nurtują wielu ludzi: Czy Kościół może być święty, skoro tyle w nim grzechu? Czy dogmaty wiary nie są współcześnie przeżytkiem? Dlaczego trzeba brać ślub kościelny, skoro można dobrze żyć i bez niego? Czy Kościół nie przeszkadza ludziom przychodzić do Chrystusa, nie dopuszczając rozwiedzionych do sakramentów? Czy nie zwraca się przeciwko sobie samemu, otaczając troską duszpasterską rozwiedzionych? Czy Kościół dyskryminuje kobiety, nie dopuszczając ich do święceń kapłańskich? Są to pytania, na które różni autorzy odpowiadają nie zawsze zgodnie z wiarą Kościoła, nierzadko rodząc dylematy w życiu wierzących. Dla mnie osobiście odpowiedzi, jakich udziela na te pytania wiara chrześcijańska, są jeszcze jedną ważną przyczyną, dlaczego kocham Kościół.


Zobacz także
ks. Krzysztof Filipowicz

Odczytywana podczas dzisiejszej liturgii Ewangelia mówi o niesłychanym wręcz lekceważeniu, jakiego doznał Pan Jezus w rodzinnym Nazarecie. Nikt nie negował Jego mądrości nauczyciela i nie podważał cudotwórczej mocy. Mieszkańcy Nazaretu chcieli widzieć w Jezusie tego samego Nazarejczyka, jakim Go zapamiętali. Nadzwyczajne znaki i pełną mocy naukę postanowili zignorować i dać do zrozumienia, że skoro jest jednym z nich, to nie może być też lepszym niż oni. Upór mieszkańców Nazaretu w tym względzie jest tak wielki, że, jak zanotował św. Marek, Jezus dziwił się ich niedowiarstwu.

 
Ks. Edward Staniek
Św. Paweł niczego nie owija w bawełnę. On mówi jasno, jakie zakaźne choroby ducha są w świecie i zagrażają mało odpornym chrześcijanom. Kościół jest kliniką zdrowia duchowego. Pacjentów jest wielu, ale leczenie jest intensywne i skuteczne, o ile leczący znają się na chorobach, a pacjentom zależy na wyzdrowieniu...
 
Ks. Henryk Skoczylas CSMA
W lipcu 1943 roku żołnierze I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki w Sielcach nad Oką, tęskniąc za Ojczyzną, po raz pierwszy zanucili swoją rzewną pieśń żołnierską 'Oka', wpatrując się w spokojnie płynącą rzekę i w łagodne, zalesione wzgórza. Wydawało im się, jakby byli już nad Wisłą, jakby widzieli zza drzew majaczący - Żółty wiślany piach - Wioski słomiany dach...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS