logo
Niedziela, 16 grudnia 2018 r.
imieniny:
Albiny, Sebastiana, Zdzisławy, Adelajdy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Marian Zawada OCD
Niewyczerpana historia ognistego proroka
Wydawnictwo Flos Carmeli
 


Wydawca: Flos Carmeli
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-6172-728-6
Format: 140x205
Stron: 254
Rodzaj okładki: miękka 
 

Kup tą książkę

 

Ptaki nasycenia


Eliasz był karmiony przez kruki. Co ciekawe, dla Żydów kruk, podobnie jak orzeł, był ptakiem nieczystym i nie wolno ich było spożywać (Pwt 14,14). Legenda głosi, że kiedyś kruki były białe, ale po grzechu pierworodnym utraciły swój kolor, stały się niemal przerażająco czarne.

Kruka znamy z historii z arką. To Noe wypuścił pierwszego ptaka, właśnie kruka, który nie powrócił. Ten znakomity zwiadowca nie wrócił, ponieważ zajął się padliną, był chciwy łupu. Jest to - jak przedstawiają ojcowie Kościoła - symbol tych, którzy nie chcą powrócić i to w przeróżny sposób: czy to heretycy, czy fałszywi chrześcijanie, albo też ci, którzy nie chcą powrócić do domu, żyją na wygnaniu wewnętrznym, nie chcą zamieszkać, są z wyboru bezdomni.

O krukach jeszcze możemy powiedzieć wiele ciekawych rzeczy, znamy to przysłowie: kruk krukowi oka nie wykole. Pamiętamy z "Pasji" Mela Gibsona tę drastyczną scenę, kiedy jeden z łotrów bluźnił Chrystusowi, a kruk mu wykolił oko. Wiąże się to z przekleństwem, które znajdujemy w Księdze Przysłów, a wśród Żydów jest żywe do dziś: Oko, co ojca wyśmiewa i gardzi posłuchem dla matki, niech kruki nad rzeką wydziobią (Prz 30,17). Opisuje ono skutki nieuszanowania tego, z czego człowiek wyrasta. Ponieważ nie szanuję mojej tradycji rodzinnej, mojej przeszłości, mojej kultury - to oznacza wyśmiewanie ojca i gardzenie matką - nie mam prawa do dalszego widzenia rzeczy, korzystania i cieszenia się z nich. Gdy przypatrujemy się krukom, dostrzegamy, że są one znakomitymi zwiadowcami. Dobrze się orientują w przestrzeni, umieją wracać, ale tego nie czynią, jak w przypadku kruka Noego. I druga rzecz do przemyślenia - nasza zdolność do powrotu do Boga, do ludzi, zdolność do pojednania. Czasami tak długo nosimy pewne sytuacje w sercu, nawarstwia się zło, nasz gniew, żal, pretensje, uprzedzenia. Kruk jest tu symbolem odłożonego, odkładanego nawrócenia. Zresztą, jak mówią fachowcy, jego okrzyk "cras" znaczy po łacinie "jutro".

Ta zbieżność, to podobieństwo pokazuje nam, że ktoś, kto ma mentalność kruka, jednocześnie posiada swój czas w negatywnym znaczeniu: zaczniemy jutro. Mamy wielu wewnętrznych "przyjaciół", którzy przychodzą i uspokajają nas: rzeczywiście masz czas do jutra, nie spiesz się, nie przejmuj - krucza ironia jest najbardziej destrukcyjna. Wykorzystując metaforę przemiany bieli w czerń, możemy dostrzec w kruku symbol grzechu, grzeszności, tej najgłębszej, podstawowej ludzkiej kondycji, która jest ostatecznie ogarnięta nieprzyjaźnią wobec Boga. Okrycie czernią, trwanie w niegodziwości, demoniczny koloryt, ciemność, smutek, zwiastowanie nieszczęść - taka jest część prawdy w szerokiej gamie sposobów widzenia i rozumienia kruka.


Zobacz także
ks. Krzysztof Wieczorek
Na co dzień nie myślimy o śmierci. Na co dzień bombardowani jesteśmy setkami reklam, filmów, informacji o jednoznacznym przekazie: liczą się młodzi, silni i zdrowi. To oni stanowią "target" dla marketingowców i dla większości mediów. To oni budują oblicze świata. Tego świata.
 
Dariusz Piórkowski SJ
Według ewangelicznych relacji o Zmartwychwstaniu, Chrystus ukazuje się najpierw kobietom, a dopiero potem mężczyznom. W każdym przypadku kobiety wyznają wiarę, chociaż czasami widzą tylko aniołów, a nie samego Jezusa. Świadectwo niebieskich posłańców wystarcza im, aby uwierzyć. Następnie zostają posłane do apostołów, którzy, w przeciwieństwie do niewiast, powątpiewają i uznają ich opowieści za „czczą gadaninę”. 
 
ks. Tadeusz Chromik SJ
Adwent to czas tęsknoty za Jezusem, czas wyglądania na Jego przyjście. Przenosimy się myślami w te długie tysiąclecia przed Chrystusem, kiedy na świecie była tylko obietnica zbawienia i ludzie niecierpliwie oczekiwali na jej wypełnienie.
 
 
 
___________________
 
 reklama