logo
Piątek, 26 lutego 2021 r.
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława, Porfiriusza
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Marie-Dominique Philippe OP
Tajemnica św. Józefa
Wyd Marianow
 


Wydawca: PROMIC Wydawnictwo Księży Marianów
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-7502-263-6
Format: 125x196
Stron: 232
Rodzaj okładki: miękka
 
Kup tą książkę

 

Książka o człowieku, który na kartach Ewangelii nie powiedział ani słowa… Niniejsze studium duszy milczącego Opiekuna Świętej Rodziny nie jest pracą naukową lecz owocem wielu lat modlitwy i kontemplacji francuskiego dominikanina, który dobrze znany jest już polskiemu czytelnikowi m.in. z cyklu książek pt. Iść za Barankiem.

Pismo święte bardzo mało mówi o Józefie. Jego imię jest dla ludzi mało widoczne. Prowadził ukryte życie. Wielka prostota jego wiary, wielkie jego ubóstwo ludzkie i duchowe zaskakują chrześcijanina, a nawet wprawiają go w zakłopotanie. A przecież Kościół bardzo wcześnie otoczył Józefa szacunkiem i czcią. W czasach wielkiego pomieszania między autorytetem a władzą, kiedy zasada godności ludzkiej pracy często jest lekceważona, kiedy tak bardzo jest szargany prymat tego, co duchowe, czyli darmowej miłości, cenne światło rzucone przez Autora na całą głębię tajemnicy Józefa pomoże chrześcijaninowi odkryć ogromne skarby jego świętości i jego wstawiennictwa w planie zbawienia.

***

Nie ulega wątpliwości, że dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebne jest teologiczne spojrzenie na św. Józefa, człowieka sprawiedliwego (zob. Mt 1,19), który wypełnia Dawne Przymierze i którym Bóg posługuje się w tak zadziwiający sposób, żeby urzeczywistnić Nowe Przymierze.

W Bożej ekonomii św. Józef zajmuje miejsce jedyne i zasadnicze, pozostając zarazem w ukryciu. W swoim nabożeństwie do św. Józefa Kościół przyzywa go jako "Ojca patriarchów", szczególnie w litaniach. Uznaje związek między patriarchami i św. Józefem. Czyż nie to właśnie ujawnia Ewangelia św. Mateusza, kiedy przekazuje nam rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama (Mt 1,10)? Ewangelia ta na pierwszym miejscu stawia Abrahama, a na końcu wymienia Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem (Mt 1,16). Natomiast w Ewangelii św. Łukasza rodowód Józefa sięga aż do Adama, syna Bożego (Łk 3,38) [1]. Nie wystarczy powiązać Józefa z Abrahamem, trzeba go powiązać z Adamem - przymierze z Józefem jest aż tak radykalne.

[1] W genealogii podanej przez św. Łukasza Abraham zostaje uznany już tylko za pewien etap na drodze wstecz do Adama, pierwszego przodka.

***

Spis treści

Przedmowa wydawcy francuskiego

1. TAJEMNICA JÓZEFA
Józef, syn Dawida, małżonek Maryi
Józef a Boskie macierzyństwo Maryi
Józef a narodziny w Betlejem
"Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie [Matki]" (Łk 2, 21)
Ofiarowanie Jezusa w świątyni
Proroctwo wypełnia się po raz pierwszy: ucieczka do Egiptu i rzeź niewiniątek
Powrót do Nazaretu
Dwunastoletni Jezus naucza nauczycieli w świątyni
Drugi etap życia ukrytego
Śmierć Józefa
Józef, małżonek Maryi
Królewskie kapłaństwo Józefa
Józef wzorem diakonów

2. ŻYCIE ZE ŚWIĘTYM JÓZEFEM
Człowiek pracy
Małżonek Maryi
Autorytet jako służba
Człowiek roztropny
Człowiek "sprawiedliwy i bogobojny"
Człowiek milczenia, patriarcha życia monastycznego
Józef i Jan

DODATEK
Litania do św. Józefa
Akt ofiarowania siebie św. Józefowi
Modlitwa papieża Leona XIII
Modlitwa codzienna do św. Józefa
Modlitwa o pokorę
Modlitwa w intencji rodziny

 
Zobacz także
ks. Jan Kracik
Zapis czatu z księdzem profesorem Janem Kracikiem z 23 stycznia 2008 r.
 
s. Wirginia Marczak
Czasem ludzie mnie pytają: Czy nie chciałaby siostra mieć dziecka? Czy nie szkoda siostrze, że nie ma swoich dzieci? Odpowiadam: Oczywiście! Każda kobieta nosi w sobie pragnienie rodzenia, obdarzania życiem, miłością, czułością. Najpełniej realizuje to w kontakcie z dzieckiem. – To smutne – powiedziała, słysząc to, moja nastoletnia uczennica – byłaby siostra dobrą mamą...
 
Marek Rosłoń SJ
Prawdziwa kontemplacja zawsze prowadzi w głąb życia, bo jest ono jedyną realną przestrzenią doświadczania Świętej Obecności Nieskończonego. Jedynym zaś prawdziwym zagrożeniem dla życia duchowego jest iluzja. Nie można w świecie iluzji realnie doświadczyć obecności Przedwiecznego, a co najwyżej popaść w obłęd. 
 
 
___________________
 
 reklama