logo
Środa, 29 czerwca 2022 r.
imieniny:
Pawła, Piotra, Salomei – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
André Louf
Żyć łaską
eSPe
 


Żyć łaską - André Louf
Rozważania o życiu duchowym
Wydawnictwo eSPe
Rok wydania 2004
220 stron; Cena 22 zł.
Oprawa miękka
Format 135x200
ISBN 83-89167-39-5

 

Najważniejsze linie życia w Duchu Świętym nieustannie się krzyżują. Grzech, nawrócenie i łaska nie są trzema etapami, które po prostu kolejno po sobie następują. Człowiek nigdy nie jest tylko na jednym z nich, ale zawsze jest na wszystkich trzech naraz. Grzech, nawrócenie i łaska są naszym chlebem powszednim. Póki żyjemy, żadnego z tych trzech etapów nie mamy definitywnie za sobą. Nadal pozostajemy grzesznikami, nieustannie jesteśmy w trakcie nawracania się, a na drodze nawrócenia jesteśmy stale uświęcani przez Ducha Bożego.
Nigdy nie powinniśmy znaleźć się w tej kategorii ludzi, o których Jezus powiedział, iż sądzą, że nie potrzebują nawrócenia, bo uważają się za sprawiedliwych. Wtedy bowiem już nie potrzebowalibyśmy Jezusa. Bylibyśmy nieodwracalnie sami, nieustannie skupieni na sobie i na próżno usiłowalibyśmy osiągnąć świętość; stworzylibyśmy tylko jej pozór. Czulibyśmy głęboką frustrację, spowodowaną tym, że nigdy nie doświadczyliśmy prawdziwej miłości.

W książce Żyć łaską o. André Louf po mistrzowsku ujmuje najistotniejsze kwestie związane z rozwojem duchowym człowieka: grzech a miłosierdzie, gniew a miłość, asceza a radość, słabość a łaska, żal a nawrócenie, modlitwa a Duch Święty... Autor daje też bezcenne rady osobom zajmującym się przewodnictwem duchowym i zaskakuje oryginalną interpretacja historii Hioba, porównując go do Sartre'a.

Po przeczytaniu tej książki wiem, że o sprawach duchowych można mówić w sposób piękny, konkretny i zrozumiały. Rzeczy, które dotąd jakby przeczuwałem, stały się dla mnie po prostu oczywiste. Nie wiem, jak wyglądałoby dalsze moje życie, gdybym nie natknął się na tę pozycję…?

André Louf urodził się w roku 1929. W wieku dwudziestu lat wstąpił do Zakonu Cystersów w opactwie Mont-des-Cats. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1955; studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim i w Instytucie Biblijnym. W roku 1963 został wybrany na opata.

***

Spis treści

1. TRWAĆ W STANIE NAWRÓCENIA
Między gniewem a łaską
Nieustające nawrócenie
Nawet zatwardziały grzesznik

2. NASZE IDOLE I BÓG
Niewierna żona
Dzisiejsze bożki
Przeklinać Boga
Szanse Boga
Bóg znany ze słyszenia

3. MOC WIARY
Jak mówić o wierze?
Zdziwienie Jezusa
Przyzwolenie i zawierzenie
Wiara, która czyni cuda

4. WZRASTAĆ POŚRÓD POKUS
Słabe ciało
Moc Boga w naszej słabości
Pojednać się z własną słabością

5. MIĘDZY SŁABOŚCIĄ A ŁASKĄ
Cnota ewangeliczna?
Faryzeusz czy celnik?
Dobra Nowina

6. ŻAL Z MIŁOŚCI ALBO SKRUSZONE SERCE
Poczucie winy i żal za grzechy
Zakonnik i celnik
A asceza?
Asceza słabości
Człowiek odnowiony

7. TOWARZYSZENIE DUCHOWE
Odnaleźć życie
Okazywać swe pragnienia
Wewnętrzna cenzura
Bóg - lustro
Prawdziwy Bóg dla wolnego człowieka
Najważniejsze momenty towarzyszenia duchowego

8. O KILKU OWOCACH DUCHA ŚWIĘTEGO
Radość
Skupienie i milczenie
Wzrastać ku wnętrzu
Pokorna miłośćBłąd! Nie zdefiniowano zakładki.

9. MODLIĆ SIĘ: ODDYCHAĆ ŁASKĄ
O modlitwie
Modlić się w bezsilności
Krzyk modlitwy
Wewnętrzne zjednoczenie
Wolność w Duchu
EPILOG.

 
Zobacz także
o. Herbert Alphonso SJ
Podstawowym tematem Biblii jest „wezwanie po imieniu”. Nie czas na to, by wymieniać wiele bogatych tekstów, które o nim mówią. Najprostszy wniosek, jaki się nasuwa, to ten, że nie jestem dla Boga jednym z wielu w tłumie, nie jestem dla Niego numerem pewnej serii, kartką z katalogu, lecz kimś niepowtarzalnie jedynym, ponieważ Bóg „zwraca się do mnie po imieniu”. Rzeczywistość tę można by nazwać „tożsamością osobową” lub „osobistym ukierunkowaniem życia”...
 
ks. Edward Staniek
Każda kochająca matka czy ojciec, w obliczu zbliżającej się śmierci, myśli o przyszłości swych dzieci. Podobnie i Chrystus na kilkanaście godzin przed ukrzyżowaniem myśli o przyszłości swoich uczniów. Zależy Mu bardzo nie tylko na utrzymaniu kontaktu, lecz i na obecności wśród nich. 
 
ks. Jerzy Bagrowicz

Nie zawsze udaje się własnymi siłami oswobodzić z uzależnienia i przejść do prawdziwej wolności, która przywraca porządek życiowej drogi. Najczęściej jest to długi etap wędrówki po pustyni życia, etap buntu, porażek, ale i podnoszenia się oraz powolnego dojrzewania do mądrości, której owocem jest wolność człowieka. Etap ten bardzo często łączy się z cierpieniem, które najczęściej – zwłaszcza na początku drogi – wydaje się bez sensu. Na tej niełatwej drodze, zwłaszcza w okresie dzieciństwa i młodości, potrzebuje człowiek obecności pełnego mądrości i miłości wychowawcy oraz przewodnika realizujących pedagogię mądrości i miłości.

 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm