logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Lynne M. Baab
Jak pościć?
Wydawnictwo Esprit
 


Wydawca: Esprit
Tłumaczenie: Kazimierz Bocian
ISBN: 13978-83-60040-27-0
Format: 130x200 mm
Stron: 192
Rodzaj okładki: miękka

 
Kup tą książkę

 

Paradoksy związane z jedzeniem

Jeszcze innym powodem, dla którego post wyszedł z mody w dwudziestym wieku, jest nasz dziwaczny stosunek do jedzenia. Do niedawna post definiowany był po prostu jako powstrzymywanie się od pewnych szczególnych pokarmów albo od jedzenia w ogóle. Tak więc sposób, w jaki traktujemy jedzenie w Stanach Zjednoczonych i krajach zachodnich stał się bardzo zawikłany. Posiłek niesie teraz w sobie znaczenie emocjonalne wyraźnie przekraczające jego dawną rolę: jako czegoś koniecznego do odżywiania organizmu i okazji do spotkania się przyjaciół i rodziny.

Krótka historia jedzenia ujawnia powiązania i paradoksy narastające na przestrzeni ostatniego tysiąca lat, które wywierają na nas wpływ do dzisiaj. W okresie średniowiecza chudość i niejedzenie były utożsamiane z cechami osoby uduchowionej. Skojarzenie tego rodzaju miało swoje źródło w fakcie, że niektórzy słynni chrześcijańscy święci przyjmowali na siebie posty w ekstremalnych formach. Podczas renesansu wpływ zyskało inne skojarzenie: chudość zaczęła być oznaką biedy. Tylko bogaci mieli dostęp do wystarczającej ilości jedzenia, a zatem jedzenie w nadmiarze stało się znakiem powodzenia życiowego. W dwudziestym wieku zmieniło się to po raz kolejny: ludzie, szczególnie kobiety, zaczęli przechodzić na diety, ponieważ szczupłość stała się wyznacznikiem urody.

Wszystkie te utożsamienia i paradoksy, zarówno z ubiegłych stuleci, jak i z dnia dzisiejszego, mają wpływ na sposób, w jaki patrzymy na posiłki i jedzenie. W tym rozdziale rozważymy, jakie jest miejsce postu wobec tych wszystkich sprzecznych tendencji. Niektórzy ludzie, ze względu na swoje nadmierne zaangażowanie w przyjmowanie diet i odchudzanie się, tak naprawdę w ogóle nie powinni pościć od pokarmów. W pierwszym rozdziale zobaczyliśmy już, że praktykę postu łatwo można poszerzyć w ten sposób, by uwzględniała powstrzymywanie się od innych rzeczy niż jedzenie, tak więc każdy, kto pragnie spróbować tej starożytnej praktyki, może znaleźć odpowiednią dla siebie jej formę.


Zobacz także
Ks. Krzysztof Grzywocz
Pojednanie jest powrotem do pierwotnej jedności. Nie można więc mówić o pojednaniu tam, gdzie tej jedności nie było. Ta jedność jest tu rozumiana jako osobowa, miłosna relacja na poziomie fizycznym, psychicznym i duchowym. Aby taka relacja mogła umrzeć, musi się wpierw narodzić. Nie pragną pojednania ci, którzy nie doświadczyli smaku jedności...
 
Krzysztof Wołodźko SJ
Czy dane jest nam coś poza tęsknym oczekiwaniem? Popatrzcie w ludzkie oczy! Zerknijcie w nie, choćby ukradkiem na ulicy miasta, przypatrzcie się im, gdy odbijają się w sklepowych witrynach; spójrzcie w oczy nieruchomym kukłom bezdomnych, wyczekującym na dworcach pociągu jadącego do miejsc szczęśliwych. Czy są miejsca szczęśliwe? Czy ich obecność prześwituje przez zimową mglistość dnia powszedniego? Czy mogą być dane naszym sercom? 
 
Federico Arvesú SJ
Każdą osobę, bez względu na jej wiek, pochodzenie i wykształcenie, należy szanować. Szacunek winniśmy okazywać nie tylko ludziom z najbliższego otoczenia, środowiska czy wspólnoty, lecz wszystkim, gdyż każdy człowiek stworzony został na obraz i podobieństwo Boga. Kiedy nie szanujemy innych, ujawnia się to między innymi w następujących postawach.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS