logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Marek Dziewiecki
Kapłan świadek miłości
Wydawnictwo eSPe
 


Nikt nie może rościć sobie prawa do tego, żeby być kapłanem. Kapłaństwo nie jest jednym z praw obywatelskich, które przysługują każdemu człowiekowi. Jest ono zaskakującym darem Bożej miłości. Ksiądz Marek Dziewiecki omawia podstawowe kryteria i znaki, świadczące o tym, że dana osoba jest powołana do kapłaństwa. Odpowiada też na pytanie, co należy do istoty bycia kapłanem i posługi kapłańskiej oraz jakiej formacji potrzebują współcześni seminarzyści, a także ci, którzy już są kapłanami.


Wydawca: eSPe
Rok wydania: Kraków 2005
ISBN: 83-89645-58-0
Format: 125 x 190
Stron: 220
Rodzaj okładki: Miękka
 
Kup tą książkę

 

Warunki dorastania do kapłaństwa

Weryfikacja wewnętrzna i zewnętrzna powołania


Jeśli ktoś odkrywa w sobie powołanie do kapłaństwa w kontekście osobistej przyjaźni z Chrystusem i przeżywa własne życie jako odpowiedź na Boże powołanie, to jest szansa, że podejmie on decyzję, by pójść za głosem powołującego Boga. W praktyce oznacza to decyzję o wstąpieniu do seminarium duchownego: diecezjalnego lub zakonnego. Jeśli dany kandydat zda pomyślnie egzamin wstępny i decyzją przełożonych seminaryjnych zostanie przyjęty na studia teologiczne, to stoi przed nim zadanie nieustannej weryfikacji swego powołania, i to w podwójnym znaczeniu.

Po pierwsze, powinien on nieustannie się upewniać, czy Bóg rzeczywiście powołuje go do kapłaństwa.

Po drugie, powinien weryfikować, czy uczciwie i z radością podejmuje pracę nad sobą w ramach formacji seminaryjnej i czy z czystym sercem może powiedzieć Bogu, samemu sobie i przełożonym, iż w odpowiedzialny sposób odpowiada na dar Bożego powołania oraz że tego daru nie marnuje.

Ponieważ po grzechu pierworodnym nikt z ludzi nie jest dobrym sędzią we własnej sprawie, weryfikacji swego powołania oraz swej odpowiedzi na Boże powołanie nie może dokonać wyłącznie sam zainteresowany. Nie wystarczy subiektywna ocena samego siebie czy swego przekonania. Konieczna jest weryfikacja zewnętrzna. Dokonują jej kapłani odpowiedzialni za formację seminaryjną, a zwłaszcza rektor seminarium i jego najbliżsi współpracownicy, którzy mają stały kontakt z alumnami.

Istotnym sprawdzianem powołania alumna i jego współpracy z Bożą łaską jest jego otwartość i szczerość wobec przełożonych w seminarium duchownym oraz korzystanie ze wskazań udzielanych mu przez seminaryjnych wychowawców. Ponieważ na ogół z zewnątrz łatwiej jest ocenić, czy i na ile dany kandydat współpracuje z łaską powołania oraz czy będzie on zdolny do podjęcia posługi kapłańskiej, sposób przyjmowania sugestii i decyzji wychowawców seminaryjnych jest ważnym sprawdzianem dojrzałości oraz odpowiedzialności danego alumna.


Zobacz także
Fr. Justin
Byłem na uroczystości 25-lecia ślubów zakonnych mojej przyjaciółki. Nie mogę jednak zrozumieć, jaki sens ma dobrowolne ubóstwo. Wyrzeczenie się pewnych wygód łączy się przecież z cierpieniami i przykrościami.
 
ks. Krzysztof Porosło
Przestała już istnieć przeszłość, przyszłość, teraźniejszość. Od Ostatniej Wieczerzy, zapowiadającej śmierć Chrystusa na krzyżu, istnieje liturgiczne hodie – wieczne dzisiaj Triduum Paschalne Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego stanowi centrum całego roku liturgicznego. Pierwszym dniem Triduum jest Wielki Piątek wraz z wigilijną Mszą Wieczerzy Pańskiej, która sprawowana jest już po zachodzie słońca. 
 
Dariusz Piórkowski SJ

Człowiek pogrążony w duchowym śnie jest ślepy, nie potrafi rozpoznać, co właściwie się dzieje wokół niego. Żyje w innym świecie. Sen to jedno z imion niewidzialnej śmierci. Dzięki tej krótkiej przypowieści Jezus pragnie ukazać nam, na czym polega czuwanie i oczekiwanie na Jego przyjście. Dom człowieka udającego się w podróż można porównać do całego świata, który został nam powierzony, a w mniejszej skali do tej przestrzeni i miejsca, które zajmuje każdy z nas. Wyraźnie widać, że świat nie jest naszą wyłączną własnością. 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS