logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Marek Dziewiecki
Kapłan świadek miłości
Wydawnictwo eSPe
 


Nikt nie może rościć sobie prawa do tego, żeby być kapłanem. Kapłaństwo nie jest jednym z praw obywatelskich, które przysługują każdemu człowiekowi. Jest ono zaskakującym darem Bożej miłości. Ksiądz Marek Dziewiecki omawia podstawowe kryteria i znaki, świadczące o tym, że dana osoba jest powołana do kapłaństwa. Odpowiada też na pytanie, co należy do istoty bycia kapłanem i posługi kapłańskiej oraz jakiej formacji potrzebują współcześni seminarzyści, a także ci, którzy już są kapłanami.


Wydawca: eSPe
Rok wydania: Kraków 2005
ISBN: 83-89645-58-0
Format: 125 x 190
Stron: 220
Rodzaj okładki: Miękka
 
Kup tą książkę

 

Warunki dorastania do kapłaństwa

Dojrzały człowiek i chrześcijanin


Kapłan ma być świadkiem Boga, który jest Miłością. Ma umacniać braci i siostry w wierze, nadziei i miłości. Z tego względu sam powinien być dojrzały i silny, zarówno w wymiarze naturalnym, jak i w wymiarze nadprzyrodzonym. Łaska Boża bazuje przecież na naturze. Nie oznacza to, że Bóg powołuje do kapłaństwa tylko czy przede wszystkim tych, którzy mają najlepsze stopnie w szkole, którzy pochodzą z najszczęśliwszych rodzin, którzy odznaczają się wyjątkową dojrzałością psychiczną, czy tych, którzy codziennie przystępują do Komunii świętej. Często – jak podkreśla św. Paweł – Bóg powołuje właśnie tych, którzy w oczach tego świata są słabi i mało znaczący (por. 1 Kor 1, 27-28). Niemniej jednak zadaniem wszystkich kandydatów do kapłaństwa jest usilna praca nad sobą, tak w wymiarze naturalnym, jak i w wymiarze nadprzyrodzonym.

Kandydat na kapłana ma stać się kompetentnym, szlachetnym i ofiarnym ewangelizatorem na progu trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa, a zatem w dobie gwałtownych przemian oraz głębokiego kryzysu więzi i wartości. Musi więc być osobą silną w każdym wymiarze: intelektualnym, psychicznym, moralnym, duchowym, społecznym i religijnym. Aby to osiągnąć, potrzebuje wielu lat formacji. Jeśli odpowiedni stopień dojrzałości i stałości w tym, co dobre, nie stanie się jego udziałem, to nie będzie on mógł odpowiedzialnie przyjąć święceń kapłańskich ani dojrzale wypełniać posługi kapłańskiej.
 


Zobacz także
Przemysław Radzyński
W seminarium dba się o całościowy rozwój człowieka. Jak mówi o. Marek Kudach SP, w zakonie bardzo mocno podkreśla się życie wspólne: „razem się modlimy, razem jemy posiłki, każdego dnia po obiedzie spotykamy się na wspólnej rekreacji. Myślę, że to jest jedna z podstawowych rzeczy, która zaspokaja naszą ludzką potrzebę kontaktu i pomaga rozwijać ludzkie relacje” – zauważa rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Pijarów. 
 
Agnieszka Maria Maliszewska

Szczególną rolę w kształtowaniu samooceny mają osoby znaczące, a także środowisko, w którym dziecko funkcjonuje. Bardzo duże znaczenie odgrywa to, jak opiekunowie odnoszą się do dzieci i je oceniają. Zazwyczaj od opiekunów dziecko dowiaduje się, jakie jest, od nich też w dużym stopniu zależy, czy będzie czuło się akceptowane, czy odrzucone.

 
Jacek Poznański SJ

Jezus mówi: „Moje owce słuchają mego głosu”. Co to znaczy słuchać głosu Jezusa? Kiedy dosłyszałem Jego głos? On przecież jest już „po prawicy Ojca”. Brzmienie głosu Jezusa z Nazaretu już dawno ucichło w czasie i przestrzeni. Tego historycznego głosu już nigdy nie usłyszymy. Oczywiście, pozostał zapis tego, co Jezus mówił i czynił. Nie jest to jednak Jego głos, lecz Jego słowa.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS