logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Karl Barth
Jedna chwila - jedno spojrzenie
Wydawnictwo M
 


Format: 140/200 mm; s. 108
ISBN: 83-7221-477-8
Cena: 19,90 PLN
 
Kup tą książkę

 
Ziemia wydała rośliny zielone, trawę i drzewa (Rdz 1,12)
 
Rośliny zielone i drzewa
 
Świat roślin wyrastających w posłuszeństwie słowu Bożemu nie pozostanie jedynym żywym stworzeniem. Ale pojawił się jako pierwszy, od niego też było uzależnione pojawienie się pozostałych. Żywe są wszystkie stworzenia w tym, co mają wspólnego z rośliną, a pozostają przy życiu także dzięki temu, że znajdują pokarm w świecie roślin. Ten zastawiony stół z konieczności stanowi centralną część zbudowanego przez Boga domu. Człowiek nie musi się z zakłopotaniem rozglądać wokół siebie. Bóg zatroszczył się o niego jeszcze przed jego stworzeniem. Trzeba też zauważyć, że człowiek nie jest w stanie sam zaopatrzyć się w to, czego potrzebuje. „Oczy wszystkich wyglądają Ciebie, Ty zaś dajesz im pokarm we właściwym czasie”. W następstwie tego właśnie porządku stwarzania została zakazana wszelka butna i samowolna ingerencja człowieka. Zielone rośliny i drzewa istniały bez człowieka i zanim on zaistniał. Także one mają swoją godność i prawo do życia. Bo dopiero po ich pojawieniu się człowiek – z woli Bożej i na Jego słowo – stał się beneficjentem ich bogactwa. Tak więc człowiek, gdy zacznie swe życie, z łaski Bożej żyje, na ile pożywa z tego stołu zastawionego przed jego zaistnieniem. Zatem każdy kęs jego pożywienia jest znakiem, stoi w znaku i pod znakiem łaski, której człowiek zawdzięcza życie i bez której by nie żył. Na czym więc ma polegać jego panowanie nad roślinami i zwierzętami? Czy nie na tym tylko, że częściej niż pozostałe stworzenia tej ziemi powinien dziękować?

Zobacz także
Karol Madaj

Mojżesz został umocniony słowami „ustanawiam cię jakby Bogiem dla faraona”. Od teraz to nie Mojżesz miał się bać faraona, ale faraon jego. To była Boża odpowiedź na wątpliwości co do powołania. Mojżesz więcej już nie oponował, wrócił do swoich zadań z nową odwagą. Analizując fragment o „zatwardziałym sercu faraona”, egzegeci często zastanawiali się nad zagadnieniem wolnej woli człowieka.

 
ks. Radosław Chałupniak

Często nauczamy o wierze, prawdach wiary, moralności – o ważnych sprawach Bożych i ludzkich. Chrześcijaństwo nie ogranicza się jedynie do nauczania i wiedzy. W tym kontekście duchowość można by określić jako przeżytą wiedzę, doświadczoną teologię, „wcielone” w nasze życie Słowo. Człowiek duchowy jest żywą ikoną tego, czego naucza.

 

Z ks. Krzysztofem Grzywoczem, teologiem duchowości, cenionym spowiednikiem i psychoterapeutą rozmawiał ks. Radosław Chałupniak

 
Ks. Mariusz Pohl
Uboga wdowa pokazała to w sposób nie symboliczny, lecz dosłowny. Oddała wszystko Bogu, bo wiedziała, że w Nim ma wszystko, a nawet jeszcze więcej. Wiedziała, że na Nim może polegać bardziej, niż na swoim ostatnim groszu. Sama z siebie nie miała i nie mogła nic, ale skoro tak, swoim zaufaniem zmuszała niejako Boga do pomocy... 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS