logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Karl Barth
Jedna chwila - jedno spojrzenie
Wydawnictwo M
 


Format: 140/200 mm; s. 108
ISBN: 83-7221-477-8
Cena: 19,90 PLN
 
Kup tą książkę

 
Niechaj się zaroją wody, a ptactwo niech lata nad ziemią (Rdz 1,20)
 
Ryby i ptaki
 
Chodzi tu o morze i przestrzeń powietrzną, a więc o przestrzenie z natury bardziej obce człowiekowi i bardziej od niego oddalone. Obszary, w których człowiek w ogóle nie może przebywać, a jeśli może, to tylko z pomocą sztucznych urządzeń i przez ograniczony czas. Są to przestrzenie niebezpieczne, bo bliskie pierwiastkom chaosu. A przecież z woli Boga Stwórcy tutaj zaczyna się życie samoistnych stworzeń. On chciał tak głęboko i tak niezmiernie daleko rozpocząć swe dzieło i od takich stworzeń. Tak potężne jest Jego miłosierdzie. Do tego stopnia jest Panem i Władcą nad całością, a więc również w tych granicznych przestrzeniach. Gdzie człowiek mniema, iż dotarł do samych czeluści śmierci, tam właśnie z rozkazu Boga roi się od stworzeń, tam lata ptactwo. Człowiekowi ukazany tu został spektakl budzący w nim nadzieję. Gdzie znajdą się oczy widzące, gdzie nie odrzuca się świadectwa ryb i ptaków, tam, rzecz jasna, musi ustąpić trwoga odczuwana na widok straszliwej stworzonej przestrzeni, tam musi wstąpić w serce nadzieja i odwaga życia. Jeżeli żyją istoty tak bardzo zagrożone, to spokojnie może żyć również człowiek, przecież o wiele lepiej zabezpieczony w swej egzystencji. Jeśli nie ma tam żadnych potworów, jeśli także tam znajduje się pośród swoich dalszych krewnych i przyjaciół, to czegóż ma się obawiać na twardym gruncie, na którym Bóg go stworzył? Jeżeli tam nie musi się niczego obawiać, to cóż mogłoby go przestraszyć tutaj?

Zobacz także
ks. Bogdan Giemza SDS

Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? To pytanie stawia Jezus Chrystus w zakończeniu zachęty do wytrwałej i nieustannej modlitwy (zob. Łk 18,1-8). Co skłania, aby postawić je na nowo na początku XXI wieku? Dlaczego to pytanie nie może być obojętne uczniom Chrystusa na przełomie tysiącleci?

 
Aleksandra Wojtyna
W czym tkwi prawdziwe piękno? W Photoshopie, powie niejeden. Piękne twarze spoglądające na nas z okładek czasopism kobiecych; wysportowane, atrakcyjne, smukłe ciała, rzeźbione godzinami ćwiczeń, poddane promieniowaniu UV podczas licznych seansów w solarium. Peelingi, mikrodermabrazje, depilacje, ultradźwięki, SPA... czy można stać się pięknym, korzystając z tych wynalazków? Czy faktycznie piękne ciało jest mieszkaniem pięknej i dobrej duszy? Dzisiaj już bowiem wcale piękno nie jest równe dobru. 
 
Timothy P. O?Malley

Ogołocenie we Wcieleniu – oto korzeń tego nowego drzewa. Bóg-człowiek, Jezus Chrystus, narodził się, by cierpieć. Przy swoim narodzeniu został owinięty w pieluszki, obraz tych płócien, w które będzie owinięte Jego ciało w grobie. Chrystus na to się narodził, na ten moment cierpienia na krzyżu. Odczuwał głód i pragnienie w pustyni, płakał nad grobem Łazarza, bo przyszedł po to, żeby przyjąć na siebie całość ludzkiej kondycji.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS